ULUBORLU İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

 

İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ :

        1940’lı  yıllarda kurulmuş olan ilçe müftülüğünde bu güne kadar 15 ilçe müftüsü müftü olarak görev yapmıştır.
İlçe Müftülüğümüzde bir Müftü, bir V.H.K.İ olmak üzere iki personel  bulunmakta olup, daire içi genel idari ve Müftülük iş ve işlemlerini  iki personel ile yürütmektedir.

İLÇE MERKEZ ve KÖYLERDEKİ DİN HİZMETLERİ PERSONELİ :
        İlçe Müftülüğümüz; bir ilçe merkez vaizi, bir M.K.Kur-an Kursu Öğreticisi, merkez camilerinde 8, köy camilerinde 4,  imam – Hatip olmak üzere toplam 12 İmam – Hatip, 6 M. Kayyım 22  personelle din hizmetlerini yürütmektedir.
KURAN KURSU HİZMETLERİ :
        İlçe Merkezinde bir adet M.K.Kur-an Kursu bulunmakta olup,  bir Kur-an Kursu Öğreticisi  ile eğitim ve öğretim işleri yürütülmektedir.
CAMİLER :
        İlçe Müftülüğümüze bağlı olarak merkezde 10, köylerde 4 olmak üzere toplam 14 cami hizmet vermekte olup, Zincirli Mah. Eski Kasaba mevkiinde Alaaddin ve Bülbül-ü Alemdar Camileri tarihi camilerimizdendir. 2003 tarihinde restorasyon işlemlerine başlanan tarihi Alaaddin  Camiinin restorasyon işlemlerinin büyük bir bölümü tamamlanmış ve camii mükemmel bir şekilde hizmet sunmaktadır.
MÜFTÜLÜK  ve EĞİTİM HİZMETLERİ ÇALIŞMALARI :
        İlçe Müftülüğümüz kanun ve tüzükler doğrultusunda Genel İdari ve Din Hizmetlerini cami içi ve dışı ve K.Kursu hizmetleri olarak yürütmektedir. Hac hizmetlerinde hacı adaylarına yönelik eğitim kursları tertip edilmektedir.
İRŞAD HİZMETLERİ :
     a )  Konferanslar
     b )  Cami içi vaaz ve Tebliğ İrşat hizmetleri.
     c )  Cami dersleri
     d )  Mübarek gün ve gecelere ait özel programlar
     e )  Ramazan ayı özel programları
     f )  3’er aylık vaaz ve irşat programları
     g )  Cami dışı genel irşat hizmetleri
 
        11.04.2003 tarihi itibarı ile merkez camileri telsiz sistemine bağlanmış olup, günümüzde Din Hizmetleri ve Tebliğ İrşat Hizmetleri merkezi sistemle yürütülmektedir.
İLÇE MÜFTÜLÜK HİZMET BİNASI : 
        1996 yılında yapımına başlanan İlçe Müftülük Sitesi Hizmet binasının inşaat çalışmalarının büyük bir bölümü  kalorifer tesisatı dahil tamamlanmış ve bünyesinde mescit, M.K.Kur-an Kursu, Müftülük, Müftülük lojmanı bulunmakta olup, M.K.Kur-an Kursu, Mescid, Lojman hizmete açılmış bulunmaktadır.
LOJMANLAR   :

        İlçe Müftülüğünün  Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfına ait  bir adet  lojman  bulunmakta olup,  Merkez ve Köy Camilerine ait lojman bulunmamaktadır.