ULUBORLU ALAADDİN KEYKUBAT HALK KÜTÜPHANESİ

 

 
Ali DİKKULAK
Kütüphane Memuru


KURULUŞ :
        Selçuklular zamanında Melik Tuğrul Şah'ın kızının malından M.S 1231 tarihinde Sultan Alaaddin Keykubat tarafından Alaaddin Camisi yanında kurulmuştur. Kütüphanemizin kuruluşunun amacı ve görevi gerek öğrenim çağında ve gerekse halen öğrenimde bulunan çocuklarımız, gençlerimiz ile birlikte öğrenimde bulunmayan her yaş gurubundaki halkımıza eser ve kaynak yönlerinden yardımcı olmak, huzurlu-sessiz-sakin bir çalışma ortamı sağlamaktır. Bilgi dolu, insanlığa doğruyu, güzeli gösteren ve öğreten kitaplarımızla baş başa bırakarak onlardan; insan, vatan, millet, ana-baba, kardeş sevgilerini almalarını, düşmana ve kötülüklere karşı silahla, kaba kuvvetle, cahilce değil, tatlı dil, güler yüz ve mantıkla savaşmasını konuşup anlaşmasını sağlamaktır.

KİTAP MEVCUDU :
        İlçemizde 1909 yılında çıkan yangından kurtarılan 1465 adet eski basma kitap Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğüne devredilmiştir.
Kütüphanemizde son durum itibariyle 22.665 adet kitap mevcuttur.

OKUYUCU SAYISI :
        Kütüphanemizden son durum itibariyle 4962 kişi yararlanmıştır.

PERSONEL DURUMU :
        Kütüphanemizde 1 memur ve 1 hizmetli olmak üzere toplam 2 personel ile hizmet vermektedir.

YERLEŞİM DURUMU :
        Kültür Sarayı 11.08.2000 tarihinde kesin kabulü yapılarak, 2001 yılı itibariyle hizmete açılmıştır. Bünyesinde 108 m2 büyüklüğünde ve aynı anda 70 kişi yararlanabilen 2 adet okuma salonu 1 adet kitap deposu olan kütüphane mevcuttur. Ayrıca İlçemizde konferans, panel, tiyatro, resmi programlar vb. çeşitli etkinliklerin yapılabileceği 210 kişilik ortapedik koltuklu, akustik ses düzenli ve otomatik perde sistemli konferans salonu 2004 yılı itibari ile halkımızın hizmetine sunulmuştur. Ayrıca 23.06.2007 tarihinde müzenin açılışı yapılmıştır. Kütüphanemiz kalorifer sistemi ile ısınmaktadır. Hizmet binamız kültür merkezi olarak halkımıza hizmet vermektedir. Kütüphanemizin mülkiyeti İl Özel İdare Müdürlüğüne ait olup kullanma hakkı Kütüphanemize aittir.

ADRES:
Topraklık Mah.
Anafartalar Cd. No :77
32650 Uluborlu/ISPARTA

İLETİŞİM:
Tel-Fax : 0.246.5313016

E-mail :kutuphane3202@kulturturizm.gov.tr