KAYMAKAMIMIZ CEM GÜMÜRKÇÜ TÜBİTAK’IN DÜZENLEDİĞİ
ORTAOKULLAR ARASI PROJE YARIŞMASINDAKİ
BAŞARILARINDAN DOLAYI İLÇEMİZ ÇAKIR HASAN ORTAOKULUNU TEBRİK ETTİ
 
        2017-2018 Eğitim Öğretim yılında TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu Ortaokullar Arası Proje Yarışmasına “Fen Bilimleri” dalında 3 proje ile katılan İlçemiz Çakır Hasan Ortaokulu 2 proje ile Isparta İl Elemelerini geçerek Konya İlinde düzenlenecek ve beş ilden (Antalya-Konya-Isparta-Afyon-Burdur) toplam 32 eserin katılacağı bölge sergisine katılmaya hak kazanmıştır. 
        Kaymakamımız Cem GÜMRÜKÇÜ, Isparta İl Elemelerini geçip Konya İlinde düzenlenecek bölge sergisine katılmaya hak kazanan Çakır Hasan Ortaokulunu başarılarından dolayı tebrik ederek Okul Müdürü Hilmi SÖNMEZ, Proje Sorumlu Fen Bilgisi Öğretmeni Muharrem KAYA ve projeyi sahibi öğrencilerimizden projeler hakkında bilgiler aldı.
 
 
 
KONYA İLİNDE DÜZENLENECEK BÖLGE SERGİSİYE KATILMAYA HAK KAZANAN ÖĞRENCİLERİMİZİN PROJE SUNUMLARI
 
ELEKTRONİK BOY ÖLÇER PROJESİ
Proje Sahibi Öğrencimiz: Ecenaz KÖSE
Proje Özeti: 
Sağlığımız için boy, kilo gibi değerleri takip etmemiz gerekmektedir. Günümüzde kilo ölçen çok çeşitli pratik, teknolojik kolaylık sağlayan aletler bulunmasına rağmen boy ölçümü yapmak o kadar da pratik ve kolay değildir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için boy kilo endeksi iyi takip edilmelidir. Böylelikle obezite hastalığı için çocukluk dönemlerinde önlem alabiliriz. Bunun için bizde elektronik ölçüm yapan bir boy ölçer tasarladık. Bu projemizde elektrik fiziğinin en temel prensiplerinden olan Ohm Kanunu’ndan yararlandık. Projemizdeki boy ölçerimiz elektriksel direncin, iletkenin boyuyla doğru orantılı olması mantığına dayanır. Bu proje için bir platform ayak üzerine 2 metre uzunluğunda bir sütun monte ettik. Bu sütun üzerine de yukarı-aşağı hareket eden bir raf yerleştirdik. Kalınlığı ve cinsi itibari ile en uygun dirence sahip teli bulmak için denemeler yaptık. Daha sonra bu teli 2 metre uzunluğundaki sütunun üzerine yapıştırdık. Hareketli raf yukarı aşağı ilerledikçe devredeki elektriksel direnç değişecek. Devredeki akımı sabit tutarak devremize eklediğimiz dijital bir voltmetre ile de devredeki voltajı görebileceğiz. Böylelikle boy ölçülecek kişi platform ayaklar üzerine çıkarak rafı da kafasına hizalayarak ölçümü yapabilecektir. Sonuç itibari ile kişi boyunu ekranda görebilecektir.
 
HİDROLİK MASA PROJESİ
Proje Sahibi Öğrencilerimiz: Sinan ER,  Bedirhan Faruk HÜNÜK
Proje Özeti: 
Projedeki amacımız ayaklarındaki tekerleri sayesinde kolay hareket edebilen fakat kullanırken de kaymayan bir masa / sehpa imal etmek. Projemizde paskal prensibinden yararlanarak hidrolik piston ayaklar üreteceğiz. 
Projemiz iş makinelerinin (kepçeler, vinçler, itfaiye vb. araçlar) çalışırken sabitlemek için kullandığı hidrolik piston ayaklarından ilham alınarak düşünüldü. Projemiz için öncelikle 4 ayaklı ve tekerli bir masa imal ettik. Masanın her tarafa hareket edebilmesi için kendi etrafında dönen tekerler monte ettik. Daha sonra proje için gerekli pistonları şırıngalar ile yapmaya karar verdik 4 ayağa da uygun büyüklüklerde şırıngaları sabitledik. Şırıngaların ayaklarına kaydırmaz bantlar yapıştırdık. Bu şırıngaları serum hortumları ile birleştirdik. Birleştirme işleminde Y boruları kullandık. Y boruları ve serum hortumu bağlantıları için sızdırmaz silikon kullandık. En son olarak da hortumların ucuna daha büyük bir şırınga monte ettik. Böylece şırıngalar ve serum hortumlarından oluşan bir su cenderesi düzeneği oluşturmuş olduk. Artık büyük şırıngayı az bir kuvvetle itekleyerek masanın teker ayaklarını yerden kesip kaymasını engelleyebilecek hale geldik. Sonuç olarak yaptığımız proje ile her tarafa rahatça hareket eden fakat masayı kullanırken de sağa-sola kaymasın diye piston şırınga ayakları olan bir masa üretmiş olduk.